Benkő Tibor szerint Magyarország a történelme 163 csatájából 90-et megnyert.
Sajtóhír lett belőle, hogy Benkő Tibor honvédelmi miniszter egy november 23-án, Várpalotán tartott lakossági fórumon azt a meredek állítást tette:
“A történelem során a magyar nép 163 ütközetben, csatában, forradalomban volt érintett, ezek közül 90-et megnyert.”
Az eset után Lenthár Balázs történész kiderítette, hogy a honvédelmi miniszter egy olyan Wikipedia-oldalról vehette az elsőre is blődségnek hangzó statisztikát, amelynek a címe alatt rögtön az a figyelmeztetés található:
“Ez a szócikk szaklektorálásra, tartalmi javításokra szorul. Ennek a szócikknek mind a tényszerűsége, mind a semlegessége vitatott.”
Nem véletlenül: a “Magyarország háborúinak listája” a címében a háborúk listáját ígéri, de a szövegében már “katonai konfliktusokról” értekezik, ami egészen más kategória. A lista tartalmaz háborúkat, de egyes csatákat is, sőt olykor egy háborúból önkényesen kiragadott összecsapást tüntet csak fel.
Magyar győzelemként szerepel például a felsorolásban az 1552-es egri diadal, csakhogy 1552-ben nem csak Egert ostromolta meg a török sereg, hanem egy sor másik várat is, annyi különbséggel, hogy ezeknél sikerrel járt (Temesvár, Szolnok, Drégely, Veszprém, stb.), ezek azonban nem kereültek bele a hamis “statisztikába”.
Az önkényesen 163 elemből álló felsorolásban Lenthár számítása szerint nagyjából 40 olyan konfliktus szerepel, közülük sok magyar győzelemként, amit részben, vagy teljes egészében önmagunk ellen vívtunk (trónviszályok, belháborúk, felkelések).
A Benkő-féle “90 magyar győzelem” között ott szerepel a magyar néphadsereg emlékezetes csehszlovákiai “diadala” és az iraki háború is.
Az eset után Vadai Ágnes (DK) írásbeli kérdéssel fordult Benkő Tiborhoz, amely megtalálható a Parlament honlapján is.
Vadai a “Történészre nem futja a tárcának?” című irományában kilenc kérdésre várt választ a minisztertől:
1. Csakugyan a Wikipédia szócikke volt-e a magyar népnek a történelem során aratott, Várpalotán említett diadalai listájának forrása?
2. Ha nem, honnan származik a magyar részvétellel zajlott csaták 163-as száma?
3. Fölsorolná ez esetben az ön által magyar győzelemmel végződőnek tekintett 90 katonai konfliktust?
4. Ha igen, az ott föltüntetett 70 mellett melyik további húszat tekintette még magyar győzelemnek?
5. Ez esetben az ott szereplő figyelmeztetések ellenére sem tartotta szükségesnek ellenőrizni a szócikk adatait?
6. Konzultált-e a hivatkozott történelmi tényekről és adatokról a tárca irányítása alá tartozó Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakértőivel?
7. Ha igen, mit szóltak ők a fölsorolt adatokhoz?
8. Csakugyan úgy gondolja-e, hogy a szégyenteljes csehszlovákiai agresszióban való részvételt helyes a magyar győzelmek közé sorolva védendő értéknek tekinteni?
9. Nem futja a minisztériumnak arra, hogy ha ön egy beszédében történelmi példázattal kíván élni, azt előbb egy szakértő történésszel nézesse át?
Vadai emellett végül fölháborítónak nevezte a magyar győzelmek közé sorolni a Prágai Tavasz 1968-as eltiprását, amelynek során nem a Szovjetunió volt Magyarország szövetségese, hanem a kádári Magyarország szegődött a szovjet intervenció csatlósául.
“Tulajdonképpen szerencse, hogy az ’56-os salgótarjáni sortűz nem szerepel a magyar győzelmek sorában.”
– tette hozzá pikírten a DK-s politikus.
Három hét késéssel megérkezett a miniszter válasza, amely immár szintén olvasható a Parlament honlapján.
Benkő Tibor magyarázkodásában azt írja: sajnálja, hogy a “képviselő asszony” a “számok bűvkörébe került”. Benkő szerint az előadása 99 százalékában biztonságpolitikai kérdésekről, haderőfejlesztésről beszélt, és nehezményezi, hogy Vadai ennek szerinte “nem tulajdonít jelentőséget”.
A miniszter ezután a rogáni-habonyi kommunikációs receptet követve heveny visszamutogatásba kezd, felróva, hogy a 2010 előtti időszakban mi történt, illetve nem történt szerinte, szemben a mostani sikertörténettel.
Egy dolog nincs Benkő válaszában: az önkritika leghalványabb jele azután, hogy benézett egy béna Wikipedia-oldalt.
Vadai Ágnes teljes levelét >>ITT<<, Benkő Tibor válaszát >>ITT<< találod.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.