Nem bíznak bennük.
62 európai parlamenti képviselő írt közös levelet az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala igazgatójának, amelyben
azt kérték a vezetőtől, végezzenek teljes körű választási megfigyelést az április 3-án esedékes magyar országgyűlési választáson.
A levelet a politikusok eljuttatták a Népszavának is. Ebben aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy az országgyűlési választás “nem a legmagasabb szintű demokratikus normák” alapján fog zajlani. A magyar jogállamisági ügyekben gyakran felszólaló német zöldpárti politikus, Daniel Freund szerint független megfigyelőkre van szükség, mert a manipulációk károsítják a demokráciát.
Freund azt is felidézi, hogy a korábbi választási megfigyelők már a 2018-as országgyűlési választások során jelentős aggályokat fogalmaztak meg, és Orbán azóta is “következetesen támadja a demokráciát hazájában“. A közös közleményben az EP-képviselők arról írtak,
2018 óta tovább romlott a demokrácia helyzete Magyarországon.
A 2018-as választás során a megfigyelők arra jutottak, hogy a megfélemlítő, idegenellenes retorika miatt beszűkült a választók látóköre. Azt is kiemelték, a kormányzati plakátokra szánt túlzott kiadások veszélyeztették az egyenlő verseny feltételeit, valamint a kampányt az átláthatóság teljes hiánya jellemezte. Megemlítették a mindenféle kritikát nélkülöző, polarizált tudósításokat is a közmédia részéről.
A levél írói szerint az előző országgyűlési választás óta is súlyosan aggasztó fejlemények zajlottak, és ezek között a választási törvény 2020-as, veszélyhelyzet idején konzultáció nélkül elfogadott módosítását emelték ki. Mindemellett a 2021 novemberi, lakcímbejelentési kötelezettséggel kapcsolatos változásokra is kitértek, ez utóbbi a fiktív lakcímek létrehozását segíti elő.
A képviselők attól tartanak,
a lakcímekkel való visszaélés a billegő körzetekben a Fideszt segítheti.
Az eddig felsoroltak fényében a politikusok arra kérik az EBESZ-t, részletesen kövessék nyomon a magyar választást a kampány kezdetétől a választást követő fellebbezések elbírálási folyamatáig bezárólag.
A levelet 19 tagállam 5 európai parlamenti frakciójának tagjai írták alá. A 62 főből
6 magyar képviselő is aláírta a levelet, köztük a 4 DK-s és a 2 momentum színeiben politizáló EP-tag is.
A szélsőjobboldali és az uniószkeptikus frakciók tagjai közül senki nem írta alá a levelet.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.