Politika

Orbánnak továbbra sincs megtakarítása, több száz milliót bukott Gyurcsány, Lázár az egyik legnagyobb földesúr: érdekességek a képviselői vagyonnyilatkozatokból

Fotó: Varga Imre

Időre leadták az országgyűlési képviselők a vagyonnyilatkozatukat. Lázár János továbbra is a magyar országgyűlés egyik legnagyobb földbirtokosa, Gyurcsány Ferenc megtakarításai jelentősen lecsökkentek, Ungár Péter, az LMP frakcióvezetője pedig kisebb vagyonra tett szert cégtulajdonosként, bár ez utóbbi még nem került be vagyonnyilatkozatába.

Valamennyi esküt tett országgyűlési képviselő, nemzetiségi képviselő és nemzetiségi szószóló, valamint volt képviselő és volt szószóló leadta a határidőre a saját és a vele közös háztartásban élő családtagja vagyonnyilatkozatát, amelynek határideje június 1., éjfél volt.

Az országgyűlési törvény értelmében az országgyűlési képviselők és a nemzetiségi szószólók az eskütételüket követő harminc napon belül, valamint megbízásuk megszűnését követő harminc napon belül kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni.

Orbán Viktor miniszterelnök felcsúti háza és XII. kerületi lakása változatlanul megvan, utóbbinak továbbra is csak felerészben a tulajdonosa a vagyonnyilatkozata szerint. Autója, hajója, repülője és egyéb közlekedési eszköze továbbra sincs, mint ahogy egyetlen céghez sincs köze a kormányfőnek. A miniszterelnöki és képviselői tiszteletdíján kívül más juttatást vagy ajándékot idén sem tüntetett fel vagyonnyilatkozatában. Sem tartozása, sem megtakarítása nincs.


A frissen megválasztott frakcióvezetők közül Gyurcsány Ferenc és Kocsis Máté régi motorosok ebben a tisztségben.

DK-elnök értékpapír-megtakarításai az elmúlt fél év során drámaian lecsökkentek: a januári 928 millió forintról mostanra 587 millióra.

Továbbra is tartoznak neki 42 millió forinttal, és „Lakásvásárlás foglaló és előleg” címén van egy 446 milliós valamint egy másik, 42 milliós követelése. Pártja, a Demokratikus Koalició is 25 millióval tartozik neki. A banki hitele tavaly 60 milliósra duzzadt, ebből most sikerült törlesztenie 100 ezer forintot, igy már csak 59,9 millió forint. Az Altus Portfólió Kft.-ből húzott jövedelme viszont az elmúlt hat hónapban növekedett: a januári bevallásában 6 millió forintot tüntetett fel, most valamivel több, mint 7 millió.

Kocsis Máté megtakarításai az elmúlt hat hónapban az átlaghoz képest megugrottak: azok a most leadott nyilatkozata szerint 3,5 millió forintos plusszal 34,5 millió forintra nőttek.

A Fidesz frakcióvezetője megvált az elmúlt hat hónapban a családi vállalkozásban birtokolt 25 százalékos résztől, amelyet a kulcskereskedéssel foglalkozó Hobby-Key Kft.-ben tulajdonolt. Üzletrészét az édesanyjának ajándékozta.


Noha 2020 végén még 15,25 millió forintos osztalékot vett fel Kocsis a családi vállalkozásból, januári vagyonnyilatkozatában viszont már nem részletezte az osztalék mértékét: mindössze annyit írt, hogy a bevétele a cég éves forgalmától függ.

Először kellett vagyonnyilatkozatot tennie Fekete-Győr Andrásnak. A Momentum volt elnöke, jelenlegi frakcióvezetője 2018-ban a II. kerületben vett egy 43 négyzetméteres lakást, amit 155 ezer forintért ad ki havonta. Új képviselőként Iphone-t és Dell laptopot kapott májusban, összesen közel 600 forint értékben.

Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke és frakcióvezetője is most először jutott be a parlamentbe. Vagyonnyilatkozata szerint Ásotthalmon – ahol eddig polgármester volt – egy félhektárnyi, szőlőültetvényes tanyát birtokol felerészben 2017 óta, rá három évre pedig egy 0,89 hektáros szántót vett ugyanott. Megtakarítása nincs, van viszont 5 millió forint banki hitele, 5,5 millióval pedig magánszemélynek tartozik.

Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezetője 3 millió forintot törlesztett az elmúlt öt hónapban, de még így is közel 27 millió forintos banki és 5,5 millió forintos egyéb tartozásról számolt be vagyonnyilatkozatában.


Jakab Péter, a Jobbik elnöke és frakcióvezetője vagyonnyilatkozata szerint továbbra is feleségével és három gyermekével él egy háztartásban, noha különköltözéséről egyre sűrűbben szólnak pletykák. Továbbra is felerészben tulajdonosa a 15 éve vásárolt 106 négyzetméteres miskolci lakásnak, és ha szerényen is, de az átlaghoz képest növelte készpénzes megtakarítását. Az év eleji bevallásban szereplő 2,5 millió forintos megtakarításhoz képest jelenleg 3,9 millióról számolt be. Hitelét viszont tovább törlesztette: már csak 7,8 millióval tartozik a banknak.

Ungár Péter, az LMP frissen megválasztott frakcióvezetője az országgyűlés egyik leggazdagabb képviselője. A fiatalember nyilatkozata szerint jövedelmi helyzete a januári állapothoz képest nem változott: hathavi képviselői tiszteletdíján felül 12 plusz 99 milliós forintban, valamint 9 milliós devizában vezetett pénzkövetelése van. Schmidt Mária fia két kisebb kft., valamint a Pió-21 Kft. résztulajdonosa. Ez utóbbi cég a BIF NyRt. ingatlanfejlesztő cég főrészvényese 64,4 százalékos tulajdonrésszel. A Pió-21-ben Schmidt Máriáé a cég kétharmada, a két gyerekének, Ungár Annának és az LMP-s Ungár Péternek pedig egyhatod-egyhatod tulajdonrésze van. A NyRt. közgyűlése április végén döntött az osztalékfizetésről, amelyből igy tulajdonrésze alapján Ungár 530 milliós jövedelmet realizálhat, ám a pontos összeget még nem tüntették fel a vagyonnyilatkozatban, vélhetően azért, mert Ungár a fizetési menetrend szerint még nem jutott hozzá ehhez a jövedelemhez. Egyébként a szabályok szerint az osztalékot a beszámoló elfogadását – ez április 29-én megtörtént – követő 30 kereskedési napon belül fizetik ki.

Rogán Antal sem kapta még meg a jogdíjat a találmánya (az elektronikus aláírási eljárás) után, amely – mint a Mobilsign Kft. most benyújtott, a tavalyi évre vonatkozó mérlegbeszámolójából kiderült – 408 millió forintos jövedelemmel gyarapította a kabinetminiszter vagyonát. Az ebből származó bevétel 2017-ben jelent meg a fideszes képviselő vagyonnyilatkozatában, és a képviselő-miniszter öt év alatt összesen 830 millió forint jövedelmet húzott innen.

Ám a magas infláció ellenére mindössze 154 ezer forinttal csökkent a vagyona az elmúlt öt hónapban. Január végi vagyonnyilatkozatához hasonlóan, most is 616 millió forintja van takarékbetétben elhelyezve. Ez egyébként több mint 205 millió forinttal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt, amikor még 822 millió forintról tudott beszámolni a kabinetminiszter.


Lázár János, aki most a képviselősége mellett építési miniszterként is dolgozik, továbbra is a magyar országgyűlés egyik legnagyobb földesura, ám január óta a nyilatkozata szerint nem vett a 35 hektárnyi szántója mellé újabb földeket.

Készpénzállománya is tovább nőtt, a januári 14,5 millióról 18 millióra emelkedett. Tovább folytatja könyvkiadási projektjét: friss nyilatkozatában 400 ezer forinttal, 8,1 millióra nőtt az ebből származó bevétele: egy Winston Churchillről szóló kötetet adott ki.

Navracsics Tibornak, a magyar parlament képviselőjeként utoljára nyolc éve kellett Magyarországon vagyonnyilatkozatot tennie. A budakeszi családi háza mellé azóta több ingatlant is vett a frissen kinevezett területfejlesztési miniszter: 2021-ben egy 1661 négyzetméteres építési telket vett Rigácson, míg hat évvel korábban egy 42 négyzetméteres balatonszemesi üdülőt, amelynek fele részben tulajdonosa.

A tapolcai választókerületben győztes országgyűlési képviselő mellékkeresetként az ELTE egyetemi docenseként havi bruttó 420 ezer forintra, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársaként pedig havi bruttó másfél millió forintra tesz szert.

forrás




Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!



Kattints a hozzászóláshoz

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply



Legnépszerűbb

Az 1848-as szabadságharc idejében a bátor ifjak 12 követelésében az első (így legfontosabb) pont az volt, hogy ne legyen CENZÚRA.

Mi ennek eleget téve oldalunkról kiűzzük a cenzúrát és a híreket teljes formában ferdítés nélkül, annak eredetiségét megőrizve közöljük olvasóink felé.

Csatlakozz hozzánk!

Független hírek © 2018 Themetf

To Top