Az emberek fele viszont 275 ezret sem visz haza.
Elképesztő mértékben emelkedik a munkabérek átlaga, miközben a szürkén foglalkoztató, a dolgozóikat minimálbéren vagy garantált bérminimumon bejelentő vállalkozásoknál sok munkavállaló bére vélhetően csak papíron emelkedett.
A bruttó jövedelmek átlaga 507 500, mediánértéke pedig 396 800 forint volt áprilisban.
Előbbi 15,2 százalékkal, utóbbi pedig 14,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A jövedelmek átlaga áprilisban nettó 349 700, mediánja pedig 267 800 forintot jelentett, ami az átlag és a medián között egyáltalán nem elhanyagolható, havi nettó 81 900 forintos különbséget jelent.
Az egy évvel ezelőtti adathoz képest 2022 áprilisában a várakozásokat felülmúló mértékben, 15,2 százalékkal nőtt a bruttó átlagbér,
miközben a rendszeres bruttó átlagkereset 14,1 százalékkal emelkedett, 2018 óta pedig összesen 54,4 százalékot emelkedtek a rendszeres bérek.
A teljes munkaidőben foglalkoztatottak esetében a bruttó átlagkereset áprilisban 507 500 forint volt, míg a nettó átlagkereset 349 700 forintot tett ki. a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset közfoglalkoztatás nélkül áprilisban 518 500 forint volt
— közölte a KSH.
Szintén 15,2 százalékkal nőtt a kedvezmények nélkül számított nettó átlagbér, az erőteljes inflációs alapfolyamatok ellenére a nettó reálbérek növekedése áprilisban 5,2 százalék volt.
Áprilisban a keresetek a versenyszférában éves alapon 13,9 százalékkal, míg a közszférában a nem rendszeres béreknek köszönhetően éves alapon 33,8 százalékkal emelkedtek.
A januártól évenként kiugró mértékben növekvő orvosi bérek, illetve más szektorok ütemezett, jelentős mértékű béremelései
a költségvetési szektorban továbbra is érdemben támogatják a bérdinamikát.
A foglalkoztatottak általános helyzetét jobban bemutató mediánadatok természetesen az átlagbérhez képest rosszabb képet mutatnak.
A bruttó jövedelem mediánértéke 14 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, így 385 700 forintot tett ki áprilisban. a kedvezmények figyelembevételével számított
nettó kereset mediánértéke 267 800 forintot tett ki, 15,2 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
Az idei bérnövekedési ütem a várakozásokat meghaladva folytatódott a minimálbér-emelések teljes bérskálát feljebb toló hatásának köszönhetően, továbbá a munkaerő megtartása és odavonzása érdekében, illetve az inflációs környezet figyelembevétele miatt a munkaadók béremelésre kényszerülnek. A januártól 200 ezer forintra emelkedő minimálbér és a 260 ezer forintra emelkedő garantált bérminimum miatt, illetve a 4 százalékkal csökkenő szociális hozzájárulási adó segítségével a teljes bérskála érdemben feljebb tolódik, és a KSH várakozása szerint az idei bérnövekedési ütem 16 százalék körül alakulhat.
A bérköltségek kiugró növekedése, illetve az energia- és alapanyagárak emelkedése tovább erősítheti a vállalatok áremelési szándékát, amit a KSH szerint a láthatóan továbbra is erős kereslet miatt könnyen meg is tehetnek.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.