Matolcsy szerint Nagy elképzelései messze vannak a realitástól.
A Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) átfogóan elemezte a Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által felvázolt gazdasági pályát. Amit kaptak, azt nem teszik ki az ablakba – írta meg a hvg.hu.
Nagy a baj a Fideszben
A hosszú éveken át megszokottól eltérően az Orbán-kormány gazdasági szakemberei egyre durvábban és nyíltabban kritizálják egymás elképzeléseit. Matolcsy György, az MNB elnöke nem először megy neki Nagy Mártonnak.
Az MNB által kiadott elemzés gyakorlatilag
ízekre szedi a nemzetgazdasági miniszter elképzeléseit.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által felvázolt gazdasági pálya nincs összhangban a realitásokkal, konkrét célok helyett általános hívószavakkal dobálóztak. Arról pedig, hogy miből lenne pénz a fejlesztésre, annyit írtak, hogy az Európai Uniótól kell kérni – részletezték.
Szép kilátások
Nagy Mártonék sokáig rejtegették a 2024–2030-as nemzetgazdasági stratégiát. Még a honlapjukon sem hozták nyilvánosságra, mindössze néhány szervezethez küldték el, így szivárgott ki a tartalma a sajtóban is.
Az NGM szerint a cél az, hogy 2030-ra elérjük az EU fejlettségének 90 százalékát (!). Ezt úgy oldották meg a szerzők, hogy egy grafikonon a mostani helyzet és a 2030-as cél között húztak egy egyenes vonalat. Az MNB szerint azonban a makrogazdasági pálya
nincs összhangban a gazdaságtörténeti realitásokkal és a hazánk előtt álló gazdasági kihívások jellegével.
Az MNB elemzése megjegyzi, hogy nem azonosíthatóak a dokumentumban azok az elemek, amelyek javítanák a versenyképességünket. A felsorolt fejlesztési célok pedig túl általánosak.
Nem tudni, miből lesz rá pénz
A terv pénzügyi hátteréről
az NGM azt írta, pénzt kell kérni az EU-tól.
Ha nem adnak, akkor pedig hazai forrásokat kell bevonni – konkrétumnak ez nem sok, lássuk be. A Nemzeti Bank igen elegánsan tette helyre Nagy Márton elképzeléseit, amikor úgy fogalmazott, hogy
„a stratégia finanszírozási tervet nem tartalmaz”.
Mennyiség helyett minőség lenne a cél
A jegybank elemzői úgy látják: az orbáni gazdaságpolitika a mennyiségre koncentrál. Dolgozzon több ember és többet, exportáljunk többet. Matolcsyék szerint azonban
a mennyiség helyett a minőségre kéne végre hangsúlyt fektetni.
Tudásalapú szektorral lenne szükség: fejlettebb oktatásra, képzettebb munkavállalókra. Márcsak azért is egyet kell értsünk a jegybank jelzésével, mert Magyarország lakossága folyamatosan csökken – a tavalyi évben például egy Hódmezővásárhelynyivel, azaz 42 ezer fővel lettünk kevesebben.
Irreális elképzelések
Az elemzés szerint az NGM elképzeléseiben több teljesen irreális pont is szerepel. Nagy Mártonék a 85 százalékos foglalkoztatást célozták meg, ám erre sehol nincs példa az EU-ban. A munkatermelékenységet 25-30 százalékkal akarják javítani úgy, hogy most a 4. legrosszabbak vagyunk az EU-ban.
Az innovációs listán 7 év alatt 11 helyezést szeretnének javítani, miközben az elmúlt 7 évben 1 helyet rontottunk.
Az MNB elemzői végül megfogalmazták, hogy
„a stratégia nem tekinthető átfogó, a versenyképességi fordulatot komplexen támogató gazdaságpolitikai programnak”.
Lehet, hogy Nagy Márton 6 év alatt a bukdácsoló Magyarországból osztályelsőt szeretne faragni, de ezen az elképzelésen még csiszolni kell egy keveset.