Az Európai Parlament – a fideszes képviselők nem szavazatai mellett – kétharmados többséggel fogadta el csütörtök délután azt az állásfoglalást, amely megvétózná az uniós csúcson most elfogadott kompromisszumot.
Az indok fájó lehet Orbánnak:
főleg a jogállamiság felvizezése nem fért bele a képviselőknek.
Az Európai Parlament „határozott sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy az Európai Tanács jelentősen gyengítette a Bizottság és a Parlament arra irányuló erőfeszítéseit, hogy a többéves pénzügyi keret és az Európai Uniós Helyreállítási Eszköz keretében fenntartsák a jogállamiságot, az alapvető jogokat és a demokráciát” – áll az állásfoglalásban.
Az EP nyilvánvalóvá tette, kész megvétózni a megállapodást:
„A Parlament nem fog kész tények előtt meghajolni, és kész megtagadni a többéves pénzügyi kerettel kapcsolatos egyetértését mindaddig, amíg a Parlament és a Tanács közötti újabb tárgyalások során kielégítő megállapodás nem születik; emlékeztet arra, hogy a Parlamentnek mint társ-jogalkotónak a többéves pénzügyi keretből finanszírozott 40 uniós program mindegyikét jóvá kell hagynia”.
Az uniós parlament képviselői azt várják el, hogy maradjon az Európai Bizottság által korábban javasolt rendszer, amely alapján a jogállamiság normáit megsértő tagországokkal szemben alkalmazott szankciókat fordított minősített többséggel kelljen elfogadni, vagyis a többség az elutasításhoz kelljen.
Az hvg.hu szerint azért fontos az állásfoglalás, mert az Európai Parlamentnek jogában áll megvétózni az uniós állam- és kormányfők által kedd hajnalban elfogadott kompromisszumát a hétéves költségvetésről és a helyreállítási alapról.
A most elfogadott állásfoglalás elutasítja ezt a megállapodást, főleg a jogállamisági kritériumok felhígítása miatt, de azt is felróják, hogy nem sikerült megállapodni a 750 milliárd eurós helyreállítási alap visszafizetésének feltételeiről sem.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.