Nem sokat teketóriáztak.
Az SZFE-n az oktatási tevékenység csak 2021. február 1. után folytatható. — olvasható a Színház- és Filmművészeti Egyetem honlapján csütörtök este megjelent közleményben, amelyet a Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriuma adott ki.
Szerda este jelent meg a Magyar Közlönyben a kormányrendelet, amely szerint az egyetemek fenntartója érvénytelenítheti a félévet/tanévet a veszélyhelyzet alatt, ha valamilyen rendkívüli helyzet miatt nem lehet jogszerűen teljesíteni a tanulmányi kötelezettségeket.
A rendkívüli helyzet okai közt szerepel többek közt “a tanév rendjét és a hallgatói jogok érvényesülését közvetlenül fenyegető, elháríthatatlan helyzet.”
Már a megfogalmazásból is sejthető volt, hogy a rendeletet az SZFE kuratóriumának érdekében hozták, ők pedig
nem húzták sokáig az időt: a rendeletre hivatkozva máris érvénytelenítették a hallgatók őszi félévét.
Bár csütörtökön az SZFE HÖK megkapta az oktatási ombudsman, Dr. Aáry-Tamás Lajos jelentését, amely szerint a félév érvénytelenítése nem jogszerű, és súlyosan sérti a hallgatók jogait, úgy tűnik, ez nem érintette meg a kuratórium tagjait.
Az intézkedésből egyébként világosan kiderül, hogy eddig csupán blöffölt a fenntartó, amikor a félév érvénytelenítésével fenyegetőzött, hiszen nem volt meg a jogszabályi háttér ehhez a lépéshez. A kormány gyorsan észbe kapott, és megalkotta Vidnyánszkyéknak a rendeletet, amellyel megtámogatva az érvénytelenítés immár törvényes.
Annak ellenére, hogy többszáz oldalas dokumentáció bizonyítja: az órákat rendben megtartották, az oktatás szabályosan, a tanrendnek megfelelően zajlott ősszel az egyetemen.
A közlemény teljes szövege így szól:
A Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumának tájékoztatása
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) fenntartója mai döntésével – a 522/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet alapján – megerősítette, hogy a továbbra is fennálló rendkívüli helyzetre tekintettel a tanulmányi kötelezettségek jogszerű teljesítésének feltételei az Egyetemen nem állnak fenn.
Ezért az SZFE-n az oktatási tevékenység csak 2021. február 1. után folytatható.
A rendkívüli helyzettel érintett, 2020 őszi félév nem számít be az Nftv. 47. § (1) bekezdése, 48. § (2) bekezdése, 48/A. § a) pontja, valamint 53. § (4) bekezdése szerinti határidőbe.
A fentiekről a fenntartó tájékoztatja az Oktatási Hivatalt.
A fenntartó felkéri az intézmény vezetését, hogy intézkedjen a tanév szükség szerinti meghosszabbításáról azzal, hogy az első féléves tárgyak teljesíthetőségét a következő félévek során lehetőség szerint biztosítsák.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
1 Comment
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Kálmán Tamás
2020-11-29 at 15:24
Természetesen a tanuláshoz való jog (Alaptörvény) és az emberi jogok európai egyezménye, a jogállamisághoz kötődik !!!