Hihetetlen mértékben szórta a pénzt a magyar állam 2017-ben, a választást megelőző évben új közbeszerzési rekord született. Majdnem 2883 milliárd forintot fizetett az állam tavaly különféle árukra és szolgáltatásokra, aminek harmada Európai Uniós forrásokból jött. Ezzel Magyarország lett a rekorder uniós függőségben – írja a G7.
És ez még mindig nem a teljes összeg, mivel csak a nagyobb, európai értékhatár feletti közbeszerzések adatait lehet megszerezni. A nagyobb közbeszerzéseket ugyanis meg kellett hirdetni az EU-s közbeszerzési portálon, ahonnan letölthetőek nagy mennyiségben is az adatok. A magyar közbeszerzési oldal viszont nem teszi lehetővé az adatok letöltését, és se kérésre, se közérdekű adatigénylésre nem reagáltak.
2016-ban a csak a magyar közbeszerzési rendszerben meghirdetett beszerzések összege a teljes beszerzések 20 százaléka volt. A portál becslése szerint ha 2017-ben is változatlan volt az arány, akkor összességében 3600 milliárd forint lehetett az összes közbeszerzés értéke. Ez az érték egyébként pontosan megfelel a közbeszerzési hivatal véletlenszerű közlésének.
Soha nem költött még a magyar állam ilyen sokat beszerzésre, a GDP 9,4 százaléka körül lehet a 2017-es végleges költés.
Tavaly a GDP 2,9 százalékát tette ki az EU-s forrásokból állami beszerzésekre kifizetett összeg.
Az EU teljes GDP-jén belül elenyésző az uniós pénzekből finanszírozott beszerzések mértéke,
az elmúlt két évben is csak 0,2 százalék volt az arány. Egyes országokban (Németország, Ausztria és a skandináv tagországok) nulla százalék volt az EU-finanszírozott közbeszerzések aránya.
A G7 azt is megvizsgálta, hogy milyen cégek nyertek a hazai közbeszerzéseken. 93,3 százalékban magyar cégek nyertek, a külföldiek közül az osztrákok (3,3 százalék) és a németek (1,1 százalék) állnak a legjobban. Az oroszoké a negyedik hely, 0,8 százalékkal. A külföldiek összesen 194 milliárd forintot nyertek a magyar közbeszerzéseken. Ezzel szemben a magyar cégek csak 5,3 milliárd forinthoz jutottak más uniós országokban. Osztrák cégek százszor annyi megbízást kapnak Magyarországon, mint magyarok Ausztriában, a német cégek hasonló mérlege csak 35-szörös.
Orbán Viktor szerint „a magyar gazdaságot lehet működtetni uniós források nélkül, a gazdaság motorja nem az uniós pénz, hanem a magyar dolgozó emberek”.
Az adatok viszont azt mutatják, hogy nincs még egy uniós állam, amely ennyire függ a brüsszeli támogatástól.
Az Orbán-kormányt ez vajmi kevéssé akadályozta meg abban, hogy tavaly Állítsuk meg Brüsszelt! felkiáltással közpénzmilliárdokból kampányt indítson az Európai Unió ellen.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.