Az EU 27 tagállama közül egyedül Magyarország nem kapta meg az uniós helyreállítási alapból származó pénzeket. Noha a magyar kormány már elküldte a helyreállítási tervét a Bizottságnak, az uniós testület korrupciós aggodalmak miatt azt még nem fogadta el. A kormánynak az év végéig muszáj megállapodnia Brüsszellel, különben a pénzek 70 százalékát elveszíti az ország. Az ATV Híradójának riportja.
Az Európai Bizottság elnöke, a lengyel elnök és miniszterelnök sikeres tárgyaláson vannak túl: Lengyelország megkaphatja a helyreállítási alap pénzeit, ha végrehajtjuk a reformokat. Az Európai Bizottság a múlt héten ugyanis rábólintott a lengyel tervre, aminek értelmében 14 ezer milliárd forintnyi pénz érkezik a varsói kormány számlájára.
„A terv jóváhagyásához Lengyelország kötelezettséget vállalt az igazságszolgáltatás függetlenségére vonatkozóan”
– hangzott el Ursula von der Leyentől.
A lengyel helyreállítási terv elfogadása egyúttal azt is jelenti, hogy a pénzre igényt tartó tagállamok közül már csak Magyarország tervét nem fogadta el az Európai Bizottság. Hazánk 5,9 milliárd euróra, mintegy 2000 milliárd forintra tartana igényt.
A korrupció miatt nem kap az Orbán-kormány pénzt
„Ami nyilvánosságra került az eddigi vitákból, azok mind a korrupcióval, a korrupció megelőzésével és a korrupcióval szembeni fellépéssel kapcsolatos hiányosságok problémája körül mozgott”
– indokolta Lattmann Tamás alkotmányjogász, hogy miért csúszhatnak a kifizetések.
Az új kormányban Navracsics Tibor feladata lehet megszerezni a helyreállítási pénzeket. A miniszter az év végéig szeretne megállapodni az Európai Bizottsággal.
Gyévai Zoltán EU-szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel az Európai Parlament olyannyira ellenezte a Bizottság és Lengyelország közötti megállapodást, hogy Ursula von der Leyen ellenében egyesek bizalmatlansági szavazást is kezdeményeztek, emiatt várhatóan Magyarországnak még
„Politikailag a parlament megnehezítette az Európai Bizottság számára. Az Európai Bizottság politikai mozgástere a magyar terv jóváhagyásában szűkült”
– véli a szakértő.
Gyévai hozzátette: amennyiben Magyarország az év végéig nem állapodik meg a Bizottsággal, a lehívható pénzek 70 százalékát elveszíti az ország.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.