Ez kevés lesz.
Több cikkünkben is beszámoltunk róla, hogy az államcsődtől való rettegésében a kormány egyre több jogállami engedményt lenne hajlandó tenni az Európai Unió felé, csak hogy hozzájussanak a hónapok óta visszatartott uniós támogatásokhoz.
Szerdán a Transparency International magyarországi szervezete is reagált a Varga Judit által benyújtott két, hivatalosan korrupciót megállítani hivatott törvényjavaslatra.
A Transparency szerint a kormány által beígért intézkedések még együttesen sem lesznek elegendőek a rendszerszintű korrupció megfékezésére.
“Attól ugyanis, hogy a kormány szakemberei és civil szervezetek képviselői munkacsoportban tanácskoznak a korrupció elleni fellépés hatékony eszközeiről, még nem lesz kevesebb a túlárazott közbeszerzés.”
– írják.
A civil szervezet hozzátette azt is: még az elfogadott törvények sem biztos, hogy hatással lesznek valamire, hiszen „minden jogszabály annyit ér, amennyit abból a gyakorlatban érvényre lehet juttatni”.
A most benyújtott két törvényjavaslat szerint ezentúl:
a jogszabályok legalább 90 százalékát társadalmi egyeztetést követően fogadják majd el,
és magánszemélyek bírósági panasszal élhetnek majd azokban a korrupciógyanús ügyekben, ahol az ügyészség ejti majd a vádat.
Ehhez képest pont a nemrég elfogadott katatörvény-módosítást éppúgy társadalmi egyeztetés nélkül fogadták el, mint az utóbbi időben több más jelentős változtatást is.
Az utóbbi ígéretet a Transparency azért kritizálta, mert szervezetek (így például az Európai Korrupcióellenes Ügyészség, vagy éppen a Transparency International) továbbra sem fordulhatnak majd bíróságokhoz az ilyen ügyek kapcsán.
A Transparency azt is nehezményezi, hogy a bírósági szabályozás megváltoztatása „csővégi megoldás”, azaz csak akkor segít, ha a korrupció már megtörtént.
Szerintük fontos lenne olyan jogszabályokat is kidolgozni, amelyek megelőzik a lopást és a túlárazást, olyanok mellett, amelyek sokszor évekkel a bűncselekmények után használhatók csak.
Összességében tehát a szervezet szerint a törvényjavaslatok ugyan hasznosak és szükségesek, de semmiképpen nem elégségesek a korrupció felszámolására és megelőzésére.
(Transparency / telex.hu) | forrás
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.