Nemrég jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter, hogy a magyar állam sikeresen megvásárolt egy kikötőt Triesztben, melynek köszönhetően, a magyar cégek ezen keresztül tudják majd lebonyolítani a tengeri exporttevékenységüket.
A HVG közlése szerint azonban a 31 millió euróért megvásárolt, 300 méter hosszú partszakasz,
OLYAN KIKÖTŐ KIALAKÍTÁSÁRA EGYÁLTALÁN NEM ALKALMAS, AMILYET AZ EXPORTÁLÓ MAGYAR CÉGEK HASZNÁLNAK.
A külügyminiszter néhány részletet árult el akkor a vételről, azt például nem közölte, hogy kitől vásárolták meg pontosan a trieszti kikötőt, csak annyi biztos, hogy a partszakaszhoz tartozik egy 32 hektáros terület is, melyet 60 éves koncessziós szerződés keretében vett meg a magyar állam.
A lapnak azonban sikerült kiderítenie a kelet-adriai kikötőfelügyelettől, hogy a terület jelentős része két olasz cég, a Teseco és a Seastock, kisebb része pedig az olasz állam tulajdonában volt.
A terület melyen korábban olajfinomító működött, jelenleg elhagyatottan áll,
EZÉRT A MAGYAR KORMÁNY TERVEI KÖZT SZEREPEL, HOGY OTT EGY KÖZEL 100 MILLIÓ EURÓS FEJLESZTÉSBE KEZDENÉNEK, HOGY KIKÖTŐT ÉS LOGISZTIKAI KÖZPONTOT ALAKÍTSANAK KI RAJTA.
A lap, forrásaira hivatkozva továbbá azt is közölte, hogy a magyar szállítmányozási szakma teljesen értetlenül áll a kormány legújabb projektje előtt, mivel a tengeri export szinte teljes egészében konténerizált. Ez azt jelenti, hogy az elszállításra szént árut a cégek még a magyarországi telephelyükön konténerekbe rakják, majd abba a kikötőbe szállítják, amelyikben a célországba tartó konténerhajó épp horgonyoz.
ÍGY LÉNYEGÉBEN EZEKNEK A MAGYAR CÉGEKNEK SEMMI SZÜKSÉGÜK NINCS EGY ILYEN KIKÖTŐRE, BÁR JELENLEG ÚGY NÉZ KI, MÉG HA SZÜKSÉGÜK LENNE IS RÁ, A KORMÁNY ÁLTAL MEGVÁSÁROLT KIKÖTŐ ALKALMATLAN ERRE A CÉLRA.
A Triesztbe tervezett terminál fizikailag egyáltalán nem alkalmas nagy konténerhajók fogadására: partszakasza 300 méter hosszú, vízmélysége pedig csak 13 méter mély.
Ezen kívül hajótársaságokkal is le kéne szerződnie a magyar államnak, akik kegyeiért pedig kemény harcot vívnak a nagyobb kikötők, és mivel a magyar export igencsak elenyésző, így aligha érdekelné a hajózási cégeket bármiféle magyarországi ajánlat.
Azt, hogy mi értelme volt ennek a költséges vásárlásnak, még egyelőre nem tudni, de valaki nagyon nagy hibát követett el, ha nem mérte fel előzetesen a magyar kikötő iránti igényt.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.