Biztosan sokaknak jutott már eszébe, hogy ha bruttó 324 ezer forint az átlagkereset Magyarországon, akkor miért azt látjuk, hogy ha körbenézünk, akkor 120-nak látjuk. A rossz hír, hogy nem a szemünk csal.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASzSz) megbízásából a Policy Agenda is végzett számításokat, méghozzá pontosan azért, mert az átlagbérek számjátékát csalókának tartotta.
A Központi Statisztikai Hivatal legutóbb bruttó 324 700 forintos átlagkeresetet mutatott ki, január-júliusra. A szakszervezeti számítások szerint azonban:
SZÁZBÓL DURVÁN HETVEN EMBER NEM KERESI MEG A HIVATALOSAN KIMUTATOTT ÁTLAGOT, VAGYIS A 4,4 MILLIÓ FOGLALKOZTATOTTBÓL 3 MILLIÓ 130 EZER A KSH-S ÁTLAGKERESETNÉL KEVESEBBEL KÉNYTELEN BEÉRNI.
A szakszervezet ezért inkább a mediánkeresetet veszi figyelembe, mert az jobban mutatja a bérek középértékét. A KSH mediánkereset-számítást nem végez, az Eurostat viszont közöl számokat a Pénzügyminisztérium (PM) adatai alapján – foglalja össze a problémát a 24.hu Kardos László, a Policy Agenda elnökének elmondása alapján.
A szakszervezet gondja az volt, hogy a Pénzügyminisztérium „elfelejtette” felvenni a 2017-es medián adatokat, így a legfrissebb 2016-os volt. Ezt tudták a 2014-eshez viszonyítani, illetve modellezni 2017-et és az idei évet.
Az összehasonlításból kiderül, hogy romlott a helyzet az évek során, vagyis nyílt az átlagkereset és a mediánkereset közötti olló, nagyobb lett a béregyenlőtlenség. A szakszervezeti számítások szerint most
BRUTTÓ 240 EZER FORINT LEHET A MEDIÁNKERESET.
Így tehát nem arról van szó, hogy egy alternatív valóságban élünk, ahol láthatóan a legtöbbek kevesebbet keresnek az átlagbérnél, hanem Magyarországon, ahol a látszat nem csal, de a minisztérium kipróbálja rajtunk a szemfényvesztés művészetét.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!

You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.