A Magyar Nemzeti Bank szakértői publikáltak egy 330 pontból álló reformcsomagot, melynek a nyugdíjakat érintő részére Simonovits András nyugdíjszakértő reagált az Élet és Irodalom cikkében.
A két ‘szakértő’ Botos Katalin és Botos József az eddigi legelképesztőbb javaslattal álltak elő.
SZERINTÜK A FELNEVELT GYEREKEK SZÁMÁTÓL KÉNE FÜGGNIE AZ INDULÓ NYUGDÍJAK ÖSSZEGÉNEK.
Azt javasolják, hogy a kétgyerekesek nyugdíjba vonuláskor kapják meg az eddigi összeget, és minden további gyerek után plusz 20 százalékkal emelnék az alapösszeget.
A GYERMEKTELENEK 40, MÍG AZ EGY GYERMEKKEL RENDELKEZŐK VISZONT 20 SZÁZALÉKKAL KEVESEBBET KAPNÁNAK.
“Megnézem magamnak azt a kormányt, amely egy Botos–Botos-javaslatot próbálna megvalósítani. Jelenleg csak a francia nyugdíjrendszer ad szerény, 10 százalékos bónuszt legalább 3 gyermek után, lefelé nincs büntetés.” – írta Simonovits András.
Az MNB szakértőinek logikája az, hogy
“a gyerekszámtól függő nyugdíjak terve abból indul ki, hogy minél több gyerek születik, késéssel ugyan, de nő a dolgozók száma, s enyhül a nyugdíjrendszerre nehezedő népesedési teher.”
Simonovits a cikkben megemlíti, hogy
A JAVASLAT ÉRTELMEZHETŐ EGYFAJTA GYERMEKTELENSÉGI ADÓKÉNT IS:
“Talán legegyszerűbben úgy lehet megvilágítani a terv gyengeségét, ha gondolatkísérletként feltennénk, hogy a kötelező nyugdíjrendszer teljesen magánkézben van. Ekkor evidens lenne, hogy egy gyerekszám szerinti járadékmódosítás egyszerűen gyermektelenségi adó.
VOLT MÁR ILYEN, A RÁKOSI-RENDSZERBEN, IGAZ, CSAK A FÉRFIAKRA VONATKOZÓAN. ENNEK KITERJESZTÉSÉT AKARJUK A GYERMEKTELEN NŐKRE?”
Az MNB szakértői által javasolt 330 pont között szerepelt továbbá az is, hogy a nyugdíjalap kiszámításánál vegyék figyelembe a családi adókedvezményt is. Ez azonban növelné az így is már meglévő különbséget a nagycsaládosok javára.
Simonovits a cikkben megjegyzi, hogy
“EGY DEMOKRATIKUS RENDSZERBEN EGY NYUGDÍJJAVASLAT KIDOLGOZÁSA NEM ANNYIRA A NEMZETI BANK, MINT INKÁBB A PÉNZÜGYMINISZTÉRIUM FELADATA. “.
Tehát, ha veszünk két embert, akik mindketten ugyan azt a munkakört töltötték be egész életükben, csak az egyiknek három, a másiknak pedig egy gyereke van, akkor nyugdíjba vonulásukkor a több gyermekkel rendelkező, ugyan annyi elvégzett munkaévért, magasabb nyugdíjat kap majd, mint az egy gyermekes.
Felvetődik a kérdés, hogy a kormány és a nekik dolgozó szakértők, miért nem tekintik egyenlőnek az embereket?!
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.