Simicskó István, korábbi honvédelmi miniszter két Airbus A319 és a két Dassault Falcon 7X repülőgép vásárlásakor többször kijelentette, hogy azok nem kormánygépek, hanem mivel a Magyar Honvédség vásárolta, így azok a Magyar Honvédség hadrendjébe kerülnek és a honvédség állományába tartozók fogják használni.
Az akkori tájékoztatásban nem győzték elégszer elmondani, hogy az utasszállító és luxus-gépek nem kormánygépek, ennek ellenére mint kiderült, mégis a kormány emberei használták.
A HVG próbálta megtudni, hogy mikor, melyik állami vezető, hova utazott a gépekkel, de tavaly csak egy tömbösített kimutatást kaptak, amiből nem derül ki, hogy konkrétan ki, mikor és hova utazott. Az viszont biztos, hogy
- Áder János államfő,
- Orbán Viktor miniszterelnök,
- Benkő Tibor honvédelmi miniszter,
- Pintér Sándor belügyminiszter,
- Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter,
- Magyar Levente, a külügyi tárca államtitkára
használta a gépeket, és összesen 80 helyre utaztak. Így a minisztériumokhoz kellett fordulni, hogy a részleteket is megtudják. A Köztársasági Elnöki Hivatal rendebn válaszolt is, megnevezték azt a 14 utat, mikor Áder János utazott, a Belügyminisztérium pedig a válaszában közölte, hogy Pintér Sándor egyszer vette igénybe a gépeket.
Honvédelmi Minisztérium válaszában honvédelmi és nemzetbiztonsági okra hivatkozva nem adta meg a kért adatokat, a Külgazdasági és Külügyminisztérium pedig további haladékot kért a részletes kimutatáshoz. Miniszterelnökség válasza volt a legfurcsább, mert ők azt írták, hogy
A KÉRT ADATOK TEKINTETÉBEN NEM ADATKEZELŐK, ÍGY ŐK NEM IS TUDJÁK, HOVÁ RÖPKÖD A MINISZTERELNÖK.
Ötletünk sincs, hogy ha ők nem tudják, akkor ki az, aki tudhatja egyáltalán, hogy mikor merre jár Orbán Viktor. Így most azt nem lehet tudni pontosan, hogy a felsorolt célpontok közül ki repült Dubajba, Abu-Dhabi-ba, Panamavárosba, vagy éppen Sharm el Sheikh-be.
Közben az Átlátszó információi szerint olyan utakra is mentek a gépek, amik nem szerepelnek azon a listán, amelyet a honvédség adott ki a hvg.hu-nak. Ilyen célpont volt a Kanári-szigetek, Las Vegas, illetve Málta. A megoldás az lehet, hogy ide vagy nem állami vezetőket vittek, vagy pedig olyan állami vezetőt, akit nem szerepeltettek a listán.
Mindenesetre, sokkal tisztább lenne, ha az állami vezetők útjainak adatai minden külön kérés nélkül nyilvánosak lennének. Már ha nincs benne takargatnivalójuk
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.