Mint azt megírtuk, hétfőn elfogadta az Országgyűlés kormánypárti többsége a “felhatalmazási törvényt”, melynek alapján a veszélyhelyzet idején hozott, akár törvényeket is felülíró kormányrendeletek hatálya a veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbodhat.
A kormány ezzel ennek köszönhetően a jogszabályoktól eltérő rendkívüli intézkedéseket hozhat “az emberek egészsége, a jogbiztonság és a gazdaság stabilitása érdekében”.
A lépést az ellenzék hevesen bírálta, mivel a törvénybe nem építettek be időkorlátot, maga a kormány döntheti el, meddig tart a veszélyhelyzet és ezzel a rá ruházott rendkívüli hatalom.
Reagált az EU is: “Senkit nem akadályozunk meg abban, hogy megtegye a szükséges lépéseket, de éberen vigyázunk arra, hogy a koronavírus elleni küzdelemben az európai normákat minden politikaterületen betartsuk” – közölte Eric Mamer, az Európai Bizottság vezető szóvivője.
Most pedig több amerikai szenátor is megszólalt az ügyben – szúrta ki az Index. A demokrata párti Bob Menendez a következőt posztolta Twitter-oldalán:
“Tavaly májusban már írtam Trump elnöknek a magyarországi demokrácia leépülése miatt. Tíz hónappal később Orbán arra használta fel a koronavírus-helyzetet, hogy teljes jogú autokratává váljon. Szomorú napja ez a demokráciának, amely számos kérdést felvet Magyarország és az Egyesült Államok biztonsági együttműködésével és Magyarország NATO-tagságával kapcsolatban is.”
I wrote to Pres. Trump about democratic backsliding in Hungary last May. Ten months later, Orban has used #COVID19 to become a full fledged autocrat. Sad day for democracy that raises serious questions about US security cooperation with Hungary as well as its membership in @NATO. https://t.co/4cTxRgoJTe
— Senator Bob Menendez (@SenatorMenendez) March 31, 2020
Rajta kívül több olyan amerikai diplomata is kifejezte aggodalmát, akik korábban Magyarországon szolgáltak, így jól ismerik az itteni viszonyokat.
Egyikük, Dan Baer a következőket írta: “Tíz évvel ezelőtt külügyi államtitkár-helyettesként már felhívtam a figyelmet a magyarországi demokrácia és emberi jogok problémáira. Akkor azt mondták, csak túlreagálom a dolgot. Nem így volt. Orbán erőpolitizálása már rég elkezdődött, számítani lehetett rá.”
10 yrs ago I was in Hungary as a deputy assistant secretary of state, calling out backsliding on human rights & democratic institutions.
People told those of us who were concerned that we were overreacting. We weren't. Orban's power play today has been a long time coming. pic.twitter.com/auywKhLxMr
— Dan Baer (@danbbaer) March 30, 2020
Egy republikánus szenátor, Jim Risch is közleményt adott ki a koronavírus-törvény miatt.
Ő azt írja, aggasztja a magyarországi helyzet. “A magyar parlament, amelyet az Orbán Viktor irányította Fidesz ural, végrehajtotta Orbán kérését, hogy megkérdőjelezhetetlen hatalmat adjon számára” – fogalmaz.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.