Kilencvenedik születésnapja alkalmából a Magyar Narancs interjút készített Soros Györggyel, amelyben alapítványainak helyzetéről, a CEU elüldözéséről, az Európai Unióról és Magyarországról alkotott véleményéről kérdezték. Az üzletember írásban, magyarul válaszolt a kérdésekre. Elmondta: a CEU elüldözése Budapestről rosszul érintette, de tudta, hogy ez nem a személyének szól, mivel a CEU elüldözése az első lépése volt az akadémiai szabadság megfojtásának Magyarországon. Ezt követte az Akadémia tönkretétele, egyetemek úgynevezett privatizációja, az egyetemi autonómia elvétele. Soros szerint
„A KORMÁNY AZ AKADÉMIAI, AZAZ A TUDOMÁNYOS SZABADSÁGOT AKARTA BETILTANI. MINTHA AZT AKARNÁ ELÉRNI, HOGY A NAP FOROGJON A FÖLD KÖRÜL.”
Soros György úgy véli, a CEU-nak azért kellett távoznia Magyarországról, mert „az önkény nem tűri a kritikai gondolkodást, retteg attól, hogy a társadalomban vannak olyan intézmények, amelyek feladatuknak tekintik a mindenkori hatalom ellenőrzését.”
Soros szerint amikor elüldözte az alapítványt és az egyetemet, Orbán nem tett mást, csak Lukasenko példáját követte. Mint mondta:
„ÚGY TŰNIK, ORBÁN LUKASENKO LEGJOBB TANÍTVÁNYA.”
Ugyanis először Fehéroroszországban tiltották be az alapítványt és Lukasenko volt az, aki elüldözte a European Humanities Universityt Minszkből.
A teljes interjút a szerdán megjelenő Magyar Narancsban lehet elolvasni.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.