A kirgiz egyetemeken is megkezdődik a magyar nyelvoktatás.
Ötmilliárd forintos magyar-kirgiz fejlesztési alapot hoznak létre azzal a céllal, hogy magyar cégek részt vehessenek Kirgizisztán infrastrukturális, pénzügyi, mezőgazdasági, egészségügyi modernizálásában – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtök reggel Biskekben kirgiz hivatali partnerével közös sajtótájékoztatóján.
Szijjártó csütörtök reggel a fejlesztési alapon kívül, megállapodásokat írt alá kirgiz partnereivel a nemzetközi közúti szállításról és árufuvarozásról, a mérésügyi együttműködésről és a külügyminisztériumok közötti együttműködésről is.
A külügyminiszter a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy tavaly egész Európa Keleten állt sorban maszkokért és egyéb egészségügyi eszközökért, most pedig az oltóanyagokat kell használatba venni a járvány kritikus fázisában.
A Kirgizisztánnal kötött stratégiai megállapodás kapcsán Szijjártó és kirgiz partnere, Ruszlan Kazakbajev bejelentették, hogy Magyarország bővíti biskeki diplomáciai képviseletét, konzulátusa szeptembertől több más európai uniós ország nevében is kiad vízumot, a Wizzair pedig tárgyal arról, hogy közvetlen járatokat indítana Biskek és Budapest, valamint Biskek és Abu-Dzabi között.
Elmondták, hogy Magyarország 75-ről 150-re növelte a kirgiz diákoknak nyújtandó magyarországi ösztöndíjak számát,
elkezdik a magyar nyelv oktatását kirgiz egyetemeken, valamint kezdeményezik egy fórum megszervezését az Európai Unió és a közép-ázsiai országok között.
Szijjártó elmondta, a kirgizekkel folytatott jó diplomáciai kapcsolatoknak láthatóan megvan az eredménye, hiszen idén már két és félszeresére emelték a kereskedelmi forgalmukat, a gyógyszeripari együttműködésnek köszönhetően pedig a Richter tavaly másfél millió adag gyógyszert adott el Kirgizisztánban.
“A mai napon azonban szintet lépünk, hiszen aláírtuk a megállapodást a kirgiz-magyar fejlesztési alap létrehozásáról, amit 5 milliárd forintos alaptőkével indítunk. Ennek célja az, hogy a magyar vállalatok részt tudjanak venni Kirgizisztán modernizációs folyamatában”
– mondta el Szijjártó Péter, hozzátéve, ez az alap hitelt, tőkeági finanszírozást és más pénzügyi eszközöket biztosít a magyar vállalatok kirgiz beruházásaihoz.
A külügyminiszter beszélt arról is, Magyarország támogatja a türk befektetési alap, valamint a türk fejlesztési bank létrehozását is, és készen állnak az ezekben való részvételre.
A teljes sajtótájékoztatót itt tudod megnézni:
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.