Zavaró tényezőnek tartják.
Kedden este negyed tízkor teljes körű európai víziót tartalmazó tervezetet nyújtott be négy kormánypárti képviselő: Kövér László házelnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Kocsis Máté fideszes, illetve Simicskó István KDNP-s frakcióvezető.
Ebben a kormány számára készítettek javaslatot, mit kellene elérnie a kabinetnek az Európai Unió átszervezése során.
Csütörtökön kerül napirendre az Európai Tanács napirendjére az EU átformálását szolgáló tervezet vitája, amelynek során Orbán Viktor lehetőséget kap a megszólalásra.
A javaslatok közül igen figyelemreméltó az az ötlet, amely szerint
az Európai Parlamentet jelenlegi formájában meg kellene szüntetni.
A határozati javaslat benyújtói szerint az EP “zsákutcába vezette” az demokráciát Európában. Álláspontjuk szerint a közvetlenül megválasztott parlamenti képviselők helyett
a nemzeti országgyűléseknek kellene döntéshozókat delegálniuk.
Emellett gyengítenék a többi uniós intézményt: vétójogot adnának a nemzeti parlamenteknek a törvényalkotásban, valamint lehetőséget adnának a delegáltaknak, hogy új EU-s jogszabályok bevezetését kezdeményezzék. További javaslat, hogy az Unió ne vehessen fel többé hitelt — bár ez egyetlen program kivételével jelenleg sem jellemző.
Kövérék egy új szerződést szorgalmaznak, amelyben kimondanák, hogy az EU “keresztény alapokon” nyugszik. A tagállamok közti szoros szövetségre irányuló részt azonban kivennék a kontraktusból.
Bár javarészt korlátoznák az uniós intézmények hatáskörét, közös hadsereget hoznának létre a Európai Uniónak. A szövetségbe jelentkező balkáni országokat bevennék a képviselők. Az Unió jövőjéről szóló diskurzusban a magyar kabinet kisebbségi álláspontot képvisel, ugyanis a legfontosabb államok képviselői
az integráció gyengítése helyett a szövetség szorosabbra fűzését pártolják.
A magyar képviselők javaslatának első pontja egy nyilatkozatot takar, amelyben elítélik a Vlagyimir Putyinék ellen hozott szankciókat — amelyeket egyébként a képviselőik is támogattak. “A nemzetközi közösség Oroszországgal szembeni átgondolatlan szankciós döntései tovább nehezítik hazánk és polgáraink helyzetét” — írták.
Abban az esetben, ha az EU új alapszerződést készítene, az összes tagállam képviselője vétójoggal bírna annak megalkotásakor. A magyar álláspont mostani javaslat alapján történő megjelenítése arra utal, hogy az integráció erősítését pártoló többségi álláspont megvalósulásának megakasztása a célja a magyar kormánynak.
FRISSÍTÉS: Dobrev Klára, a DK európai képviselője a közösségi oldalán reagált:
.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.