Egészen elképesztő információk derültek ki Gáva Krisztián, a Nemzeti Választási Iroda elnökhelyettesének interjújából, amit a Népszavának adott.
A vezető elmondta a napilapnak, hogy munkatársaik legfeljebb azt tudják ellenőrizni, hogy az aláírásokat hiteles, az NVI által kiadott ajánlóíven adták-e le, illetve hogy a papíron szereplő ajánlók valóban az adott választókörben élő szavazópolgárok. Azt, hogy tényleg ők maguk írták-e alá a papírt, vagy csak valaki átmásolta az adataikat, már nem áll módjukban ellenőrizni.
“Nem vagyunk írásszakértők. Három nap alatt senkinek sincs se kapacitása, se tudása arra, hogy a szignók hitelességét megvizsgálja” – nyilatkozta Gáva.
A másik probléma, amivel szemben teljesen tehetetlen (vagy alkalmatlan?) az NVI, az a határon túli választók névjegyzékében szereplők ellenőrzése. Mivel az NVI más országok népességnyilvántartására nem lát rá, így az, aki egyszer regisztrálta magát a határon túliak névjegyzékébe, az tíz évig szerepelni is fog rajta.
Vagyis kiküldik neki a választási iratokat még akkor is, ha időközben meghalt.
Ezeket az iratokat pedig tulajdonképpen bárki felhasználhatja, hogy az elhalálozott nevében szavazzon.
“A már regisztrált külhoniaknak leveleket küldtünk, amiben felhívtuk a figyelmüket arra, hogy szerepelnek a névjegyzékben, és ha valamilyen adat változott, azt jelentsék be” – tette hozzá az elnökhelyettes. Arról nem beszélt, hogy vajon hány halott tett eddig bejelentést a saját elhalálozásáról…
A Gáva-interjúból világosan látszik, hogy mostanra már a kormány a látszatát sem akarja fenntartani annak, hogy egy tiszta, átlátható választási rendszert képes működtetni. Simán lehet csalni, akik pedig kompetensek lennének mindezt ellenőrizni, tehetetlenek ellene…
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.