Úgy tűnik ki ugyanis, hogy Orbán Viktor veje, Tiborcz István, és jó barátja, Mészáros Lőrinc, vagy hozzá kevés lépésben köthető érdekkörök vásárolták meg nemrég a Balaton körül az eladó jó vízparti telkek, különösen a kempingek nagy részét. A Heti Válasz csütörtöki számában összeszedte, hogy hol tart éppen a nagy, Balaton körüli tőkefelhalmozás.
Áprilisban történt, hogy a Hunguest Hotels után ismét turisztikai érdekeltsége lett Mészáros Lőrincnek, aki akkortájt a borászati kapcsolatait is erősítette egy vásárlással: megvásároltaa Konzum Nyrt. résztulajdonában álló BLT Group Zrt. felvásárolta a legnagyobb balatoni turisztikai vállalatot, a Balatontouristot.
Ezzel 12 tóparti kemping került az üzleti kör tulajdonába. Akkor azt közölték, hogy további kempingekkel is bővülhet a Balatontourist portfóliója a 2018-as nyári szezonra.
Azóta más felvásárlásokon keresztül ezen üzleti kör érdekeltségébe került többek között a balatonalmádi Yacht Kemping, a balatonakali Strand Kemping és a Badacsonyörsön lévő volt Balaton Kemping és Vendégház.
Tiborcz István ismerősei is terjeszkednek a Balatonon – mutatott rá a Heti Válasz. A Balatontourist üzemeltetésében lévő keszthelyi Zala Kempinget például egy olyan, ismeretlen pécsi cég vásárolta meg, amely nemrég a Magyar Építő Zrt tulajdona lett. Ez a cég pár héttel ezelőtt még Mészáros üzlettársának, Szijj Lászlónak a tulajdonában volt, aki viszont részben a Paár Attila vezette WHB csoportnak adta el a céget.
Az ő neve a Várkert Bazár felújítását végző cég tulajdonlása kapcsán lehet ismerős, és neki adta el az Elios nevű sikercégében lévő részesedését Tiborcz István.
Két közös dolog is van ezekben a kempingvásárlásokban a Heti Válasz szerint:
– egyrészt ezeket a telkeket felszámolásokon vásárolták, a korábban meghirdetett árnál jóval olcsóbban,
– másrészt a vásárláshoz és a fejlesztéshez mindig a B3 Takarék adott finanszírozást, amelynek vezetője, Vida József, Mészáros Lőrinc egyik bizalmi emberének számít.
A kormány először 300 milliárd forintos támogatást akart adni a Balaton fejlesztésére, majd a visszavont tervek után tavaly év végén egy kormányhatározatban rendelkezett a balatoni fejlesztések forrásáról.
A 2020-ig tartó finanszírozási ciklusban a kormány 365,4 milliárd forintot fordít uniós és magyar forrásból a balatoni fejlesztésekre. Új tétel volt a több mint 50 fejlesztési cél között a kempingfejlesztésre szánt ötmilliárd forint.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.