A kormány által beterjesztett törvényjavaslat egyik legkritikusabb pontja egyértelműen az, hogy felfüggesztenék a parlamentet, így a döntéshozatal egyedül a Fidesz kezében összpontosulna korlátlan ideig a járványügyi vészhelyzetre hivatkozva – közölte a 444.hu.
Azonban a javaslat tartalmaz egy másik kritikus pontot is, ami a Társaság A Szabadságjogokért (TASZ) szerint, szintén fontos és egyben rémisztő javaslat is. Eszerint teljes szerkesztőségek bénulhatnának meg,
A KORMÁNY A VELÜK SZEMBEN KRITIKUS MÉDIUMOKAT ELHALLGATTATHATNÁ.
A kormány a mostani törvényjavaslatában módosítaná a Büntető törvénykönyvben azt a részt, ami a rémhírterjesztést tényállását fogalmazza meg. Eszerint:
“Aki különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza vagy meghiúsítsa, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
A TASZ azonban úgy látja, ezzel az intézkedéssel a kormány nem csak az álhírek ellen tudna fellépni, hanem ezzel megpróbálhatná elhallgattatni a kritikus újságírókat is.
“Nyilvánvalónak tűnik, hogy a törvényjavaslat célja, hogy a kormány mentesüljön a nyilvánosság kritikája alól, sőt, az új tényállás a kormányzati intézkedésekkel szemben kritikus szakmai szervezetek elhallgattatására is felhasználható” – írja a TASZ.
Ezt vetítheti elő az is, ahogy a kormány az elmúlt napokban kommunikált az ellenzéki médiumokról, illetve az egészségügyi dolgozóknak jobb munkakörülményeket követelő Magyar Orvosi Kamaráról.
A törvényjavaslat ráadásul homályosan fogalmaz; fontos, lényeges dolgok nincsenek benne letisztázva. Nem világos például, hogy egy büntetőeljárásban kinek kell a tények valódiságát bizonyítania. Ráadásul szinte értelmezhetetlen egy ilyen törvénymódosításban az elferdítve kifejezés.
A TASZ szerint pedig ez a törvényjavaslat magában hordozza annak a veszélyét, hogy az is megvalósítja a bűncselekményt, aki csak a hivatalos állami közlések helyességét, pontosságát vitatja.
“Jelenlegi formájában a javaslat indoklásából az olvasható ki, hogy a járvánnyal összefüggő intézkedések széles körével kapcsolatban az állami tájékoztatástól a legkisebb mértékben eltérő tájékoztatás esetén is büntetőeljárásra lehet számítani” – közölte a TASZ.
A Társaság A Szabadságjogokért szerint egy ilyen törvény elfogadása rendkívül negatív hatásokkal járna.
AZ ÚJSÁGÍRÓKAT ÖNCENZÚRÁRA KÉNYSZERÍTHETNÉ,
mivel nem mernék megírni, ha például nem állna rendelkezésre elegendő felszerelés a kórházakban, miközben a kormány álláspontja szerint, mindenből megfelelő mennyiség van.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.