A Magyar Tudományos Akadémia orvos-, immunológus és biológus kutatói juttatták el közleményüket a 444.hu szerkesztőségéhez, melyben arra hívják fel a figyelmet, hogy
“A JÁRVÁNY RÖVID ÉS HOSSZÚ TÁVÚ KEZELÉSÉHEZ IS ALAPVETŐ FELTÉTEL A MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ ÉS MINŐSÉGŰ TESZT FOLYAMATOS ALKALMAZÁSA”.
Ajánlásaikat, szakmai javaslataikat pedig már április 22-én elküldték az Emberi Erőforrások Minisztériumának, az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak, illetve a Nemzeti Népegészségügyi Központ vezetőinek, melyben a járvány rövid és hosszú távú kezeléséről írnak.
AZ ELSŐ FELVETÉSÜK SZERINT, A TESZTELÉST KÉNE MINÉL JOBBAN KITERJESZTENI.
Mint írják, “sokkal több olyan tesztet kellene végezni, amely magát a fertőzést mutatja ki”.
A garatból vett minta a vírus jelenlétét mutatja ki, míg a szerológiai gyorsteszt, a fertőzésen már átesettek személyeket mutatja meg, tehát a feltehetően már immunis személyek felkutatására alkalmas.
Az MTA kutatói szerint, az utóbb említett vizsgálat is fontos, mivel a hosszú távú járványügyi intézkedésekhez szükség lesz a betegségen még át nem esett fogékonyak, és a már védettek azonosítására is.
Hozzáteszik, hogy a “gyors és kiterjedt tesztelés” alapján lehetne csoportokra bontani a népességet, így a betegségre még fogékonyakat a jelenleginél is jobban lehetne védeni, a védetteket pedig jogosultságokkal ruházhatnák fel.
ARRA PEDIG KÜLÖN FELHÍVJÁK A FIGYELMET, HOGY SZÉLES KÖRŰ TESZTELÉS NÉLKÜL NEM LENNE SZABAD A KORLÁTOZÁSOK ENYHÍTÉSÉN GONDOLKOZNI, MIVEL A BETEGSÉGNEK HOSSZÚ LAPPANGÁSI IDEJE VAN.
Az MTA kutatói szerint az is kulcskérdés, hogy az egészségügyet sikerül-e gyorsan és tartósan megerősíteni. Külön kiemelik azt is, hogy nem csak a járvánnyal kapcsolatos teendőkre kell odafigyelni, hanem azokra az évek óta fennálló problémákra is, melyek egy járvány lefolyását befolyásolják.
Segítsd fennmaradásunk!
Csatlakozz hozzánk!
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.